4 dagen Berlijn: fietsen, cultuur, schnitzel en sfeer

Astrid Behiels on 01 mei 2025
Vertrokken vanuit Brussel met een rechtstreekse vlucht naar BER Airport, begon mijn vierdaagse citytrip naar Berlijn vlot en zorgeloos. Bij aankomst stond de taxi al klaar, en nog geen uur later werd ik vriendelijk onthaald in het Titanic Chaussee Hotel. Dit stijlvolle hotel is een aanrader: ruime, comfortabele kamers, een uitgebreid ontbijtbuffet én vooral een gezellige bar waar je 's avonds heerlijke cocktails kan drinken in een levendige sfeer. De ideale plek om even tot rust te komen na een dag vol indrukken.

Fietstocht als perfecte start De volgende ochtend sprong ik op de fiets voor een ruime drie uur durende tour langs Berlijns belangrijkste bezienswaardigheden, onder begeleiding van een Nederlandstalige gids. Deze tour is echt een aanrader als je de stad voor het eerst bezoekt: je krijgt niet alleen een goed overzicht, maar ook veel boeiende achtergrondinfo. Bovendien is fietsen in Berlijn verrassend comfortabel: brede fietspaden, duidelijke signalisatie en respect voor fietsers. Tijdens de tocht passeerden we tal van iconische plekken: • Brandenburger Tor • Museumsinsel • Berlijnse Dom • Gendarmenmarkt • De Joodse wijk • Unter den Linden • Fernsehturm (TV-toren) • Alexanderplatz • Checkpoint Charlie

Je ziet in korte tijd ontzettend veel en voelt meteen de unieke sfeer van de stad. Na de fietstocht volgde een lekkere lunch, en daarna trok ik verder te voet op verkenning. Mijn reisplan was bewust logisch opgebouwd: elke dag een andere regio, om onnodige verplaatsingen te vermijden. Een slimme aanpak in een stad zo uitgestrekt als Berlijn.

In de namiddag stond Potsdamer Platz op het programma, een symbool van moderne Berlijnse architectuur. Niet ver daarvandaan ligt het Holocaustmonument, een plek die stilte en reflectie afdwingt. Vervolgens wandelde ik naar de Reichstag – let op: wil je dit indrukwekkende gebouw van binnen bezoeken, moet je ruim op voorhand reserveren. ’s Avonds ging ik op zoek naar een authentiek adresje voor een schnitzel, en kwam terecht bij Lebensmittel in Mitte. Wat een aanrader! Sfeervol, kwalitatief en typisch Berlijns. De perfecte afsluiter van een goedgevulde dag.

De volgende dag huurde ik opnieuw een fiets. Een bezoek aan het Tränenpalast, een voormalig grensgebouw bij station Friedrichstraße stond op het programma. De gratis tentoonstelling vertelt het aangrijpende verhaal van families die hier op pijnlijke wijze van elkaar werden gescheiden tijdens de deling van Duitsland. Een kort maar beklijvend bezoek dat je echt even stil doet staan.

Berlijn is uitgestrekt, maar dankzij de veilige en duidelijke fietspaden is alles makkelijk bereikbaar. Op weg naar het indrukwekkende Joods Museum voelde ik al een zekere spanning. Terecht, want van zodra je binnenstapt word je overweldigd door de architectuur en het verhaal. Het is moeilijk in woorden te vatten – dit moet je echt zélf ervaren. En verrassend: de toegang is volledig gratis.

In de namiddag trok ik verder naar Tempelhof, het voormalige vliegveld dat nu dienstdoet als gigantisch park. Je fietst over de oude landingsbanen, picknickt tussen Berlijners en voelt tegelijk de historische lading van deze plek. Daarna stond de East Side Gallery op het programma – een 1,3 km lang stuk Berlijnse Muur beschilderd door internationale kunstenaars. Het is kleurrijk, symbolisch en een absolute must-see. Ik nam er ook de tijd voor een snelle lunch aan het water, een heerlijk plekje om even te pauzeren.

Onderweg langs de Spree ontdekte ik gezellige plekken om iets te eten of drinken. Hier merk je hoe levendig en divers Berlijn is, zelfs in z'n rustige hoekjes. En voor wie het interesseert: winkelen kan je in Berlijn ook uitstekend, al had ik daar deze keer geen tijd voor ingepland.

Die avond besloot ik mijn dag stijlvol af te sluiten in de Monkey Bar, gelegen op de tiende verdieping van het 25hours Hotel bij de Zoo. Deze rooftopbar biedt een panoramisch uitzicht over de stad en serveert overheerlijke cocktails. Je kan niet reserveren, dus mijn tip: ga vroeg in de avond, geniet van de zonsondergang en laat je verrassen door het uitzicht. Ik zou er zo opnieuw naartoe gaan – echt een topper.

De laatste dag begon met een bezoek aan de Gedenkstätte Berliner Mauer aan de Bernauer Straße. Deze plek geeft een bijzonder helder en authentiek beeld van hoe de Berlijnse Muur en de grensstrook er in de tijd van de Koude Oorlog uitzagen. Met een uitkijkpost en bewaarde elementen van de oorspronkelijke muur is het een minder bekend, maar absoluut waardevol bezoek.

Daarna ging ik naar het bruisende Mauerpark, waar op zondag de beroemde vlooienmarkt plaatsvindt. Hier vind je geen doorsnee rommel, maar echt unieke en waardevolle spullen – van vintage kleding en meubels tot kunst, vinyl en handgemaakte items. Live muziek, foodstands en een ongedwongen sfeer maken het een plek waar je gerust uren kan rondhangen. Beslist de moeite waard!

Na dit laatste bezoek keerde ik terug naar het hotel om mijn bagage op te halen. De taxi bracht me terug naar de luchthaven en daarmee kwam er een einde aan een heerlijke tijd in Berlijn.

Tot ziens, Berlijn Berlijn is rauw, levendig, vol contrasten en heeft een ziel. Groen, creatief, met indrukwekkende geschiedenis, lekker eten en verborgen pareltjes – het is een stad die je niet in één keer kan bevatten. Maar één ding is zeker: ik kom zeker nog eens terug.